تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 86
   کد: 213449
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۳/۰۴
   استمرار سرویس‌های آنلاین شهری با وجود قطعی برق؛

   مرکز داده شهرداری شرایط اضطراری را با موفقیت پشت سر گذاشت

   با وجود قطعی برق سازمان فاوا شهرداری مشهد در دو هفته گذشته، پیش‌بینی تجهیزات اضطراری برق سبب شد عملکرد مرکز داده شهرداری و در نتیجه سرویس‌های آنلاین شهری بدون بروز مشکل، استمرار یابد.
   مرکز داده شهرداری شرایط اضطراری را با موفقیت پشت سر گذاشت

    با وجود قطعی برق سازمان فاوا شهرداری مشهد در دو هفته گذشته، پیش‌بینی تجهیزات اضطراری برق سبب شد عملکرد مرکز داده شهرداری و در نتیجه سرویس‌های آنلاین شهری بدون بروز مشکل، استمرار یابد.
   به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، قطعی برق که از ابتدای هفته جاری به دلیل افزایش مصرف در نقاط مختلف کشور، سبب نگرانی‌ها و بروز مشکلاتی شده است، می‌تواند در صورت عدم اتخاذ راهکارهای مناسب، سبب اختلال در سرویس‌های آنلاین شهری و دشواری‌هایی برای شهروندان شود. با این حال سازمان فاوا شهرداری مشهد طی دو هفته گذشته شرایط مشابهی را پشت سر گذاشت تا آزمونی برای مواجهه با چنین موقعیت‌هایی باشد.
   بنا به این گزارش ترانس برق اختصاصی این سازمان که جهت تأمین برق مرکز داده شهرداری و ساختمان فاوا مورد استفاده قرار می‌گیرد، از دو هفته گذشته با اختلال مواجه و در نتیجه از مدار خارج شد. با این حال با توجه به وجود تجهیزات برق اضطراری و دیزل‌ژنراتور اختصاصی مرکز داده، برق مورد نیاز تأمین شد و هیچ‌گونه مشکلی در تداوم سرویس‌های آنلاین شهری که مبتنی بر مرکز داده است، پیش نیامد.
   با توجه به اهمیت ارتقای توانمندی در حوزه پدافند غیر عامل که به ویژه در زیرساخت‌های شهری ضرورت ویژه‌ای دارد، دیزل‌ژنراتور اختصاصی مرکز داده شهرداری پیش‌بینی شده تا در چنین شرایطی مورد استفاده قرار گیرد. در مورد اخیر نیز به محض قطع غیر مترقبه برق، این تجهیزات در مدار قرار گرفت و برق مورد نیاز مرکز داده تامین شد.
   عملکرد سامانه‌های شهرداری و نیز سرویس‌های شهروندی بر مبنای مرکز داده، به گونه‌ای است که در صورت اختلال این مرکز، طیف وسیعی از امور همچون فرایندهای اداری، سامانه‌های اینترنتی و حتی فعالیت‌های روزمره‌ای مانند استفاده از من‌کارت برای سوار شدن به اتوبوس و قطار شهری، با مشکل روبرو می‌شود. از این رو با تمهیدات فنی که به منظور افزایش میزان تاب‌آوری و پایداری شهر در صورت وقوع حوادث غیر مترقبه در نظر گرفته شده است، با وجود آنکه این رخداد در خارج از ساعت اداری نیز اتفاق افتاد، هیچ وقفه‌ای در ارائه خدمات به مجموعه شهرداری و شهروندان پیش نیامد و عملکرد سرویس‌ها و سامانه‌ها در زمان قطعی برق و پس از آن استمرار یافت.
   بدیهیست در شرایط کنونی که قطعی متناوب برق در نقاط مختلف شهر می‌تواند دسترسی آنلاین به داده‌های شهری را متوقف کند، بهره‌گیری از تمهیدات لازم در این خصوص بر تداوم ارائه خدمات هوشمند به شهروندان نقش کلیدی خواهد داشت.

   کلید واژه ها: مرکز داده شهرداری مشهد -
   تعداد بازدید: 86
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,277,465
تعداد بازدید امروز : 363
تعداد بازدید دیروز : 797
آخرین به روزرسانی : 10:34  1400/11/04
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد