تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 88
   کد: 213361
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۲/۲۹
   مدیر پروژه شهرداری هوشمند مشهد:

   هوشمندسازی شهرداری، فراتر از نسخه الکترونیکی فرایندهای کاغذی است

   فردا پروژه شهرداری هوشمند مشهد به عنوان نخستین شهر کشور که پیشگام تحقق این موضوع است، آغاز به کار می‌کند. امری که پیش‌بینی می‌شود نه تنها به تدریج نحوه تعامل و ارتباط شهروندان و مدیریت شهری را تسهیل کند؛ بلکه مفهوم آن را دچار تحول کند.
   مشهد پیش از این با راه‌اندازی شهرداری الکترونیک در چند منطقه از شهر، گام نخست را در این مسیر برداشته بود و اکنون با استفاده از تجربیات کسب شده آن را به سطحی بالاتر ارتقا می‌دهد. برای روشن‌تر شدن ابعاد این موضوع با مدیر پروژه شهرداری هوشمند مشهد گفتگو کردیم تا با تغییراتی که در انتظار شهر است آشنا شویم.

   هوشمندسازی شهرداری، فراتر از نسخه الکترونیکی فرایندهای کاغذی است

   مهدی اردکانی، مدیر پروژه شهرداری هوشمند مشهد در سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد با اشاره به فرایند در حال انجام در زمینه هوشمندسازی شهرداری مشهد می‌گوید: با اجرای این پروژه به تدریج، از شهرداری الکترونیک به شهرداری هوشمند مهاجرت خواهیم کرد.

   وی در باب تفاوت‌های این دو مفهوم و گام‌هایی که در این مسیر طی شده است، می‌افزاید:

   هر چند نمی توان خط مرز مشخصی برای این دو مشخص کرد ولی برخی تفاوت‌های ماهوی بین آنها وجود دارد. سامانه‌هایی که پیش از این ایجاد شده، خدماتی را در قالب سرویس‌های الکترونیک به شهروندان ارائه می‌دهد. در سال 1398 نیز شهرداری الکترونیک در مشهد در سطح مناطق راه‌اندازی شد که در نتیجه، خدمات الکترونیک قابل ارائه در اختیار شهروندان قرار گرفت؛ به گونه‌ای که برای پیگیری امور، به حضور شهروندان در شهرداری نیازی نبوده و افراد بتوانند خدمات مورد نظر را از طریق اینترنت دریافت کنند. اگرچه که در این شیوه، کماکان حضور و ارتباط با واسطه های اجرایی همچون دفاتر پیشخوان و مهندسی وجود داشت. تکامل این امر مستلزم این بود که به مرور زمان موضوع هوشمندسازی فرایندها را دنبال کنیم. هوشمندسازی فرایند به این معناست که شهروند قادر باشد تمام مراحل یک فرآیند را از ابتدا تا انتها از طریق سامانه مربوطه دریافت کند و به مراجعه حضوری نیاز نداشته باشد. در این روش نیازی به وجود هیچ واسطه‌ای همچون دفاتر پیشخوان یا کارگزاری وجود ندارد‌.

   اما پرسشی که در اینجا پیش می‌آید این است که آیا شهرداری هوشمند، همان نسخه اینترنتی فرایندهای کاغذی و سنتی به شمار می‌رود یا تغییراتی بنیادی‌تر به وقوع می‌پیوندد؟ اردکانی در پاسخ به این پرسش برخی تحولات صورت‌گرفته را چنین تشریح می‌کند: در برخی حوزه‌ها فرایند کار پیچیده است و روند کار علاوه بر شهرداری به سازمان‌های دیگری نیز مربوط می‌شود که پیش‌بینی زمان حصول نتیجه را دشوار می‌کند. از این رو در چنین مواردی از جمله حوزه شهرسازی و برخی حوزه‌های دیگر، موضوع «بهبود فرایند» را در پیش گرفتیم. در این خصوص تعداد تأییدها (امضاها) در مراحل مختلف کاهش یافت و یا ادغام شد که این کوتاه‌سازی، بطور میانگین تا حدود 40 درصد از گام‌های فرایندها را کاهش داده است. همچنین برای کاهش مدت‌زمان پاسخگویی، ارسال و ارجاع موازی را در نظر گرفتیم تا برخی مراحل یک پرونده که میسر است، به صورت همزمان در مسیرهای مختلف پیش برود و سرعت حصول نتیجه افزایش ‌یابد.

   وی به هم‌افزایی با سایر سازمان‌ها برای هوشمندسازی وسیع‌تر امور نیز اشاره کرده و می‌افزاید: نکته دیگر، ارتباط بین سامانه‌ها است که به همکاری دستگاه‌های اجرایی مختلف با یکدیگر ارتباط پیدا می‌کند. در مواردی که نیاز داریم از مرجعی خارج از شهرداری استعلامی صورت بگیرد، ارتباط بین سامانه های دو مجموعه برقرار می‌شود و سیستم به صورت هوشمند پاسخ را دریافت می کند.

   وی افزود هر چند بسیاری از امور در حال حاضر به صورت الکترونیک انجام می‌شود ولی شکل فرایند و گردش آن در بخش‌های مختلف، همان فرایندی است که قبلا به صورت کاغذی دنبال می‌شد. از این رو کماکان ممکن است پرونده در برخی مراحل متوقف و یا با اشکال مواجه شود. با هوشمندسازی فرایندها، زمان پاسخگویی کوتاه‌تر می‌شود و امکان خطا کاهش می‌یابد.

   اردکانی در پاسخ به این سوال که ابهامات و مشکلات احتمالی شهروندان در کار با سامانههای هوشمند چگونه پاسخ داده می‌شود، می‌گوید: در بسیاری از موارد و در پروژه‌هایی از این دست، پشتیبانی پس از اجرای پروژه حلقه مفقوده آن است. کما اینکه در برخی سامانه‌ها و خدمات الکترونیک، کانال‌های دریافت پشتیبانی برای شهروندان شفاف نیست و مشکلاتی از این بابت مشاهده می‌شود. به همین دلیل یکی از نخستین مباحث در پروژه شهرداری هوشمند، ایجاد ساختار پشتیبانی متمرکز بوده است که شامل یک مرکز تماس تخصصی است. از این طریق خدمات هوشمند که شهرداری بر روی وب و یا در قالب اپلیکیشن‌های موبایلی ارائه می‌دهد پشتیبانی می‌شود که علاوه بر تماس تلفنی از طرق دیگری همچون پیامک، چت آنلاین با اپراتور، گذاشتن یادداشت و مواردی از این دست، آماده راهنمایی شهروندان خواهد بود.

   مدیر پروژه شهرداری هوشمند مشهد با اشاره به تغییرات سیستم پشتیبانی در شهرداری هوشمند در مقایسه با روش‌های قبلی تصریح می‌کند: تفاوت دیگر، ایجاد پشتیبانی چندلایه است که در صورت نیاز به ارجاع افراد به حوزه‌های تخصصی‌تر، این کار با اتصال تماس به کارشناس مربوطه توسط پشتیبان و بدون اتلاف وقت انجام می‌شود و از سرگردانی ارباب رجوع پیشگیری می‌کند که در نتیجه، کیفیت پاسخگویی پشتیبانی نیز قابل پیگیری و پایش خواهد بود. زمان پشتیبانی نیز از ساعت اداری فراتر خواهد رفت تا پوشش بهتری نسبت به رفع نیازهای شهروندان در ارتباط با سامانه‌های مورد نیاز داشته باشد.

    

   تعداد بازدید: 88
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,152,795
تعداد بازدید امروز : 103
تعداد بازدید دیروز : 676
آخرین به روزرسانی : 14:33  1400/08/03
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد