تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 61
   کد: 213333
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
   رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد:

   با هوشمندسازی فرایندها، فساد ناشی از امضاهای طلایی کاهش می‌یابد

   رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد ضمن اشاره به راه‌اندازی شهرداری هوشمند در مشهد طی روزهای آتی، هوشمندسازی فرایندها را عاملی جهت کاهش امضاهای طلایی و فساد ناشی از آنها در سیستم اداری برشمرد.

   با هوشمندسازی فرایندها، فساد ناشی از امضاهای طلایی کاهش می‌یابد

   به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، محمدهادی مهدی‌نیا افزود: با دستاوردهای خوبی که در حوزه فناوری اطلاعات و اینترنت اشیاء در سطح جهان و نیز کشور ما اتفاق افتاده است، مفهوم شهر هوشمند در سطح آکادمیک و نیز در عرصه اجرایی بیشتر مطرح شده است. در ابتدای کار پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد، تحقق «شهر هوشمند» به‌عنوان یکی از شعارهای محوری موردتوجه قرار گرفت تا مشهد بتواند پیشتازی خود در این زمینه را حفظ کند. درنتیجه با انتخاب این شعار، خط‌مشی مدیریت شهری مشخص شد.

   وی با یادآوری این نکته که بخش عمده‌ای از مراجعات مردم به شهرداری‌ها در حوزه شهرسازی است، گفت: یکی از شاخص‌های شهر هوشمند، حکمرانی هوشمند است، بر این اساس در زمینه پاسخگویی به شهروندان در حوزه شهرسازی، مواردی استحصال شد تا از طریق استفاده هر چه بیشتر از فناوری اطلاعات به سمت هوشمندتر شدن پیش برویم. سیستم یکپارچه شهرسازی نیز در همین راستا برای نخستین بار از شهرداری مشهد آغاز شد و در چارچوب دولت الکترونیک، به‌عنوان پایه‌ای برای شهر هوشمند قرار گرفت.

   رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد در این خصوص افزود: بستر خوبی برای این کار فراهم شده بود و مصوبات خوبی هم در این راستا در شورای شهر تصویب شد که مواردی در زمینه نحوه پاسخگویی کمیته‌های فنی و هوشمندسازی نحوه جانمایی پارکینگ از همین دست به شمار می‌رود.

   وی در خصوص تغییرات ناشی از هوشمندسازی شهری اذعان کرد: اقداماتی که در این زمینه صورت می‌گیرد در راستای شهروندسپاری است تا نقش عامل انسانی را در تصمیم‌گیری‌ها کاهش دهد و پاسخگویی از طریق سیستم و با استفاده از فناوری اطلاعات انجام شود. در نتیجه چون پاسخگویی خودکارسازی می‌شود، امکان شهروندسپاری و ارائه خدمات بر بستر وب و پاسخگویی خارج از فضای ساختمان‌های شهرداری نیز به وجود می‌آید.

   عضو کمیسیون برنامه و بودجه، فناوری اطلاعات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر مشهد در پاسخ به سوالی پیرامون تفاوت شهرداری الکترونیک که در دو سال اخیر در برخی مناطق مشهد راه‌اندازی شده بود با شهرداری هوشمند که در آستانه راه‌اندازی است گفت: در شهرداری الکترونیک، همان فرایندهای موجود به‌نوعی غیرکاغذی می‌شود و در قالب سیستم اتوماسیون صورت می‌گیرد. به عبارتی همان فرایند قبلی را با استفاده از فناوری اطلاعات بدون گردش کاغذی انجام می‌دهیم. که البته گام اول در این زمینه به شمار می‌رود. اما در هوشمندسازی علاوه بر این امر، نوعی خودکارسازی انجام می‌شود و هوش مصنوعی در تحلیل‌ها و فرایندهایی که قبلاً توسط کاربر انجام می‌شده کمک می‌کند. با استفاده از اینترنت و فناوری‌های همچون رایانش ابری، وابستگی آن را نسبت به مکان حذف می‌کنیم. در نتیجه می‌توان از شهرداری فارغ از مکان آن پاسخ گرفت و امور لازم همچون دریافت مجوز، فرایندهای پرداخت و ...  را در ارتباط با آن انجام داد.

   مهدی‌نیا با اشاره به مزایای چنین ساختاری افزود: در شهرداری هوشمند داده‌هایی که لازم است بر مبنای آنها تصمیم‌سازی شود بی‌درنگ در اختیار مدیران شهری قرار می‌گیرد. همچنین در حوزه‌هایی همچون شهرسازی می‌توان یک دوقلوی دیجیتال از شهر را با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، نقشه سه‌بعدی و سایر فناوری‌های نوین ساخت که متناظر با شهر تغییر می‌کند و به‌روز می‌شود. در نتیجه می‌توان تحلیل‌های لازم را بر روی آن انجام داد. و تحولاتی مانند تغییر در خیابان‌ها، ساختمان‌ها و ... را در این دوقلوی دیجیتال مشاهده و سپس تصمیم‌گیری کرد.

   وی با ذکر مثال‌هایی از کاربرد این امر در سایر زمینه‌ها گفت: در حوزه‌های دیگری همچون خدمات شهری می‌توان از ابزارهایی همچون سنسورها بهره برد.  کمااینکه می‌توان برای آبیاری و نگهداری فضای سبز، شاخص‌هایی همچون رطوبت خاک و سایر عناصر لازم را از طریق سنسورها اندازه گیری کرد و اطلاعات آنها را لحظه به لحظه دریافت نمود. در نتیجه سیستم با پایش و تحلیل وضعیت آن در هر لحظه، می‌تواند زمان لازم برای آبیاری را تشخیص دهد. این چیزی فراتر از دولت الکترونیک است؛ چراکه یک هوشمندی در سیستم وجود خواهد داشت که قادر به تشخیص است.

   رئیس کمیسیون شهرسازی شورای اسلامی شهر مشهد در پاسخ به این سؤال که شهروندان پس از راه‌اندازی شهرداری هوشمند چه تفاوتی را در شهر احساس می‌کنند، تصریح کرد: هوشمندسازی، موضوعی به شکل صفر و یک نیست که در یک نقطه به آن برسی و سپس توقف داشته باشد بلکه مسیری است که در آن پیش می‌رویم. اما در این روند شهروندان می‌بینند که امور با استفاده از فناوری اطلاعات، با کیفیت بهتری اتفاق می‌افتد. البته یکی از پایه‌های اصلی این موضوع، شهروند هوشمند است. تا زمانی که شهروند نتواند از فضای اینترنت، اپلیکیشن‌های شهروندی، گوشی هوشمند و مواردی از این دست استفاده کند، هرچقدر ارکان دیگر هوشمند شود باز هم مؤثر نخواهد بود.

   مهدی‌نیا با تأکید بر نقش هوشمندسازی در گذر از بحران‌هایی همچون همه‌گیری کرونا افزود: شیوع کرونا در کنار تمام دشواری‌های آن، سبب شد پول فیزیکی در کشور حتی برای افرادی که از کارت بانکی استفاده نمی‌کردند حذف شود و امروز شاهدیم حتی اقشار کم‌سواد و یا در سنین بالا نیز از ابزارهای جدیدتر در پرداخت استفاده می‌کنند. چنین مواردی به هوشمندی شهروندان کمک بسیاری می‌کند؛ چرا که آمادگی پیدا می‌کنند در اموری همچون استعلام ملک، اخذ پروانه و چنین مواردی از سامانه‌های مربوطه استفاده کند.

   وی با اشاره به چالش‌های حوزه شهرسازی و راهکارهای شهر هوشمند برای آن گفت: چالش اول را در سطح کلان، عدم مدیریت یکپارچه شهر می‌دانم. تحقق مفهوم شهر هوشمند می‌تواند کمک کند که هر چند ارگان‌های مختلف در بعد فیزیکی با شهرداری اتصال ندارند ولی در فضای مجازی یکپارچگی بین آنها اتفاق افتد و بانک‌های اطلاعاتی، GIS و  SDI یکپارچه داشته باشند تا این چالش تبدیل به فرصت شود. مسئله دیگر این است که مقاومتی در برابر تغییر وجود دارد که با توجه به وجود قشر جوان و تحصیلکرده، باید سعی شود آنها را در مسیر این تحول، همراه کنیم. کما اینکه در بحث آموزش آنلاین در نتیجه فشار شرایط همه‌گیری کرونا، به آن دست پیدا کردیم؛ در صورتی که در شرایط عادی شاید در یک بازه ده ساله هم به آن نمی‌رسیدیم. از این رو مقوله آموزش در این زمینه خیلی مهم است.

    

   تعداد بازدید: 61
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,152,810
تعداد بازدید امروز : 118
تعداد بازدید دیروز : 676
آخرین به روزرسانی : 14:33  1400/08/03
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد