تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 63
   کد: 213235
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد:

   شهرداری هوشمند مشهد، منشأ تحول در مدیریت شهری کشور خواهد بود

   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد از راه‌اندازی شهرداری هوشمند مشهد خبر داد و آن را منشأ تحول در عرصه مدیریت شهری در کشور قلمداد کرد.

   شهرداری هوشمند مشهد، منشأ تحول در مدیریت شهری کشور خواهد بود

   به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، آیدا مهربان افزود: همچنان که مشهد در زمینه فعالیت شهرداری الکترونیک در سطح کشور پیشگام بود، اکنون با راه‌اندازی شهرداری هوشمند به عنوان نخستین شهر در کشور، یک گام اساسی دیگر به بهینه‌سازی ارائه خدمات به شهروندان نزدیک‌تر می‌شود. چنان‌که در یک سال گذشته شاهد بوده‌ایم پیشرفت‌های مشهد در حوزه هوشمندسازی در مجامع بین‌المللی مورد توجه قرار گرفته و در سطح کشور نیز به عنوان الگو مطرح شده است.

   وی با توضیح پیرامون این امر تصریح کرد: شهرداری هوشمند با نگرشی اجتماعی، بر اهمیت جایگاه شهروند تأکید دارد و روند امور در آن به گونه‌ای تعریف شده است که شهروندان ابتکار عمل را در رسیدگی به مطالبات خود در دست دارند. با شهروندسپاری، یکپارچه‌سازی و حذف مراحل زائد اداری در این روش، افراد می‌توانند بدون مراجعه حضوری و اتلاف وقت، تمام مراحل درخواست‌های خود را از ابتدا تا حصول نتیجه، از طریق سامانه‌های مربوطه پیگیری نمایند و این امکان برای تمام شهروندان و مخطبان مدیریت شهری در مشهد میسر خواهد بود.

   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد با تأکید بر اهمیت هوشمندسازی فرایندها برای پاسخگویی به نیازهای جوامع اذعان کرد: امروزه مشغله شهروندان و حجم امور سازمان‌ها، بهویژه در کلان‌شهرها به گونه‌ای است که دیگر نمی‌توان جایی برای اتلاف وقت در مسیرهای بروکراسی اداری قائل شد؛ نه ارباب رجوع زمانی برای صرف کردن در راهرو ادارات دارد و نه نهادهای مسئول می‌توانند به روش سنتی پاسخگوی مطالبات شهروندان باشند؛ لذا چنین تغییر رویکردی امری ناگزیر به نظر می‌رسد.

   مهربان با اشاره به شرایط خاص فعلی گفت: از سوی دیگر پاندمی کرونا به ما نشان داد برای تاب‌آوری در مقابل چنین بحران‌هایی، هوشمندسازی فرایندها یک راهکار اساسی است؛ کاهش رفت‌وآمدهای غیرضروری در سطح جامعه و بهره‌گیری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در پیگیری و انجام امور، نه‌تنها در کاهش ترافیک و آلودگی هوا و افزایش رضایت شهروندان مؤثر است بلکه در خصوص ارتقای سلامت عمومی نیز نقشی کلیدی دارد. چنانکه شاهد هستیم جوامع هوشمند جهان، با صدمات کمتری در حال گذر از این چالش هستند.

   وی راه‌اندازی شهرداری هوشمند را یک تحول اساسی در فضای شهری عنوان کرد و افزود: فراهم شدن فرصت‌های جدید برای اکوسیستم استارتاپی و کسب و کارهای نو، از نتایج ارزشمند هوشمندسازی به شمار می‌رود و زمینه‌ساز رونق اقتصاد و اشتغال‌زایی خواهد بود. از سوی دیگر با ایجاد شفافیت بیشتر، بستر بروز مفاسد اداری را کاهش داده و با ایجاد امکان رصد و پایش امور، مدیریت شهری را در بهبود فرایندها یاری می‌دهد.

   معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهرداری مشهد خاطرنشان کرد: معتقدیم که توسعه پایدار شهری، مستلزم بهبود فرایندها و توجه ویژه به جایگاه شهروندان در این فرایند است. لذا با تجربیاتی که از راه‌اندازی شهرداری الکترونیک به دست آمده، شهرداری هوشمند مشهد با نگاهی یکپارچه و جامع، به زودی آغاز به کار خواهد کرد.

    

    

   تعداد بازدید: 63
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,152,769
تعداد بازدید امروز : 77
تعداد بازدید دیروز : 676
آخرین به روزرسانی : 14:33  1400/08/03
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد