تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 147
   کد: 212906
   تاریخ انتشار:
   ۱۴۰۰/۰۱/۳۱
   مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد خبر داد؛

   راه‌اندازی نخستین شهرداری هوشمند کشور در مشهد

   مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد از راه‌اندازی نخستین شهرداری هوشمند کشور در 8 اردیبهشت‌ماه سال جاری خبر داد.

   راه‌اندازی نخستین شهرداری هوشمند کشور در مشهد

   به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد، محمدجواد رجائیان با اعلام این خبر افزود: در راستای هوشمندسازی ارائه خدمات به شهروندان، طی دو سال گذشته طرح شهرداری الکترونیک در پنج منطقه از مناطق مشهد به اجرا درآمد. در نتیجه، با توسعه زیرساخت‌ها و سخت‌افزار لازم، آزمودن نحوه ارتباط با شهروندان و نیز دستیابی به روش‌های بهینه پاسخگویی، مقدمات لازم فراهم شد. پس از تجربه دو ساله در این زمینه، با ارتقای فرایندها و نگاهی تکاملی، شهرداری هوشمند مشهد به زودی آماده خدمت‌رسانی به همه شهروندان مشهد خواهد بود.

   وی در خصوص تفاوت‌ شهرداری هوشمند و الکترونیک گفت: تفاوت این دو به جایگاه شاخص شهروند در شهرداری هوشمند بازمی‌گردد. در شهرداری الکترونیک، ابزارهای الکترونیک برای امور مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد اما فرایند کار حاکمیتی است و شهروند نقش کلیدی در گردش کار ندارد؛ در صورتی که در یک شهرداری هوشمند، امور به صورت تعاملی و دوسویه دیده می‌شود و شهروندان نقش اصلی را در آن ایفا می‌کنند.

   مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد با اشاره به تمرکز این طرح بر تسهیل فرایندهای حوزه شهرسازی تصریح کرد: حدود 90 درصد از امور در مناطق شهرداری، در حوزه شهرسازی است و لذا تمرکز ما در مراحل نخست پیاده‌سازی شهرداری هوشمند، بر همین حوزه است.

   رجائیان با تشریح روند کار برای ارباب رجوع افزود: پیش از این شهروندان می‌توانستند درخواست خود را به صورت غیرحضوری و از طریق سامانه اینترنتی مربوطه ثبت کنند و سپس نتیجه را حضورا از دفاتر پیشخوان پیگیری نمایند. اما در شهرداری هوشمند تمام مراحل کار از ابتدا تا انتها از طریق سامانه جدید قابل پیگیری است و در هیچ‌یک از مراحل کار نیازی به حضور فیزیکی شهروندان نخواهد بود.

    وی با تأکید بر نقش این سامانه در تسریع انجام امور و کاهش اتلاف وقت شهروندان گفت: ویژگی دیگر این فرایند این است که از درگیر ساختن غیرضروری شهروندان در روند اداری امور، پرهیز می‌کند؛ چراکه پس از ارائه درخواست اولیه توسط ارباب رجوع،  یک «ناظر» برای هر پرونده تعیین می‌شود که وظیفه پیگیری و به سرانجام رساندن مراحل کار را بر عهده دارد. با این شیوه، مراحل لازم توسط شهرداری در بستر سامانه دنبال شده و دیگر نیازی به پیگیری افراد نیست. در نهایت نیز شهروندان می‌توانند در سامانه مربوطه از نتیجه کار مطلع شوند.

   مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد افزود: شهرداری مشهد با تعریف پروژه شهرداری هوشمند، با ادغام فرآیندها، شهروندسپاری کامل خدمات، حذف واسطه های خدماتی و برقراری ارتباط سیستماتیک بین دستگاه های اجرایی و  سامانه های عملیاتی، بستری پویا و روزآمد را در اختیار شهروندان قرار داده و گوی سبقت را از تمامی کلان شهرها ربوده است. حذف عوامل انسانی و واسطه‌های خدماتی در پروسه پیشرفت درخواست شهروندی، در کنار ارتباط هوشمند سیستماتیک میان دستگاه های اجرایی و بانک های اطلاعاتی، علاوه بر صرفه جویی در زمان و انرژی دو سوی این حلقه، مسیرهای فسادخیز را نیز به شکل چشمگیری محدود کرده است.

    

   رجائیان با اشاره به روند طی شده در این زمینه یادآور شد: در سال 98 دو منطقه 8 و 12 شهر مشهد برای نخستین بار در کشور به شهرداری الکترونیک مجهز شدند و در سال 99 نیز سه منطقه 1، 10 و 11 به این امکان دست یافتند که در نتیجه آن، شهروندان توانستند بدون مراجعه فیزیکی به شهرداری منطقه، درخواست‌ها و امور مورد نظر را از طریق بستر نرم‌افزاری فراهم‌شده پیگیری کنند. برای این منظور، افزون بر توسعه زیرساخت‌ها و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری لازم، چیدمان پرسنل تغییر کرد و در عین حال تسهیل‌گرانی نیز جهت راهنمایی شهروندان در این زمینه به کار گرفته شدند.

   وی در این خصوص تصریح کرد: با راه‌اندازی شهرداری هوشمند در ماه آینده، جهت تسهیل کار و راهنمایی شهروندان، تلفن‌های 137 و 31291513 نیز آماده پاسخگویی در این زمینه است و افراد را در خصوص نحوه استفاده از سامانه شهرداری هوشمند مشهد یاری خواهد کرد. همچنین شهروندان کماکان می‌توانند از مراجعه به دفاتر پیشخوان نیز در فرایند ارائه و پیگیری درخواست‌های خود بهره ببرند.

    

   تعداد بازدید: 147
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,152,836
تعداد بازدید امروز : 144
تعداد بازدید دیروز : 676
آخرین به روزرسانی : 14:33  1400/08/03
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد