تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 181
   کد: 208503
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۹/۱۹
   مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد:

   «کیان» به‌زودی به صورت رسمی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد

   مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد از توسعه زیرساخت‌های پرداخت موبایلی به عنوان یکی از شاخص‌های اقتصاد دیجیتال در مشهد خبر داد.

   «کیان» به‌زودی به صورت رسمی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد

   به گزارش روابط عمومی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد محمدجواد رجائیان با اعلام این خبر گفت: اقتصاد دیجیتال و سیستم‌های پرداخت مالی مدرن، یکی از وجوه شهرهای هوشمند در دنیا محسوب می‌شود و از این رو سعی داشته‌ایم زیرساخت‌های لازم برای این حوزه را در شهر مشهد ایجاد کنیم.

   وی که در نشستی مجازی پیرامون برگزاری نمایشگاه تراکنش ایران ITE 2020 و جایگاه نظام‌های نوین پرداخت، حضور یافته بود با اشاره به یکی از آخرین اقدامات سازمان فاوا شهرداری مشهد در این زمینه گفت: زیرساخت هم‌پذیرندگی «کیان» به زودی به صورت رسمی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که نقش بسیاری در تسهیل پرداخت‌های خرد شهروندی خواهد داشت.

   مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد با تأکید بر اهمیت این زیرساخت تصریح کرد: این بستر، نه تنها برای شهروندان مشهد، بلکه برای همه مردم کشور قابل استفاده است و سبب تسهیل پرداخت‌های خرد شهروندی خواهد شد. مشهد بیش از سه میلیون نفر جمعیت ساکن و شش برابر آن یعنی بیش از 18 میلیون نفر جمعیت زائر و مسافر در طول سال دارد که استفاده از زیرساخت هم‌پذیرندگی «کیان» می‌تواند فرایندهای مالی را در سفر به مشهد برای این جمعیت قابل توجه آسان‌تر کند.

   رجائیان با تشریح کاربرد این زیرساخت نوین افزود: پیش از این برای استفاده از هر یک از اپلیکیشن‌های پرداخت موبایلی، وجود پذیرنده مخصوص به همان اپلیکیشن ضرورت داشت و این امر باعث تعدد و دشواری شرایط استفاده از این ابزارهای موبایلی می‌شد. به عنوان مثال یک تاکسی می‌بایست کیوآرکد‌های مختلف مربوط به اپلیکیشن‌های گوناگون را در اختیار می‌داشت تا مسافران با نرم‌افزارهای متفاوت بتوانند برای پرداخت کرایه از آن استفاده کنند. اما با استفاده از زیرساخت «کیان» اپلیکیشن‌های پرداخت مختلف می‌توانند همگی از یک زیرساخت واحد بهره ببرند. این شیوه نوین نه‌تنها برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی همچون، اتوبوس، تاکسی و قطار شهری، بلکه برای سایر پرداخت‌های خرد شهروندی نیز قابل استفاده است.

   وی با تشبیه این زیرساخت به شبکه «شتاب» در سیستم بانکی افزود: با کاربرد شبکه شتاب همه افراد می‌توانند از هر کارت و هر درگاه بانکی برای عملیات مالی خود بهره ببرند. زیرساخت هم‌پذیرندگی کیان نیز چنین کارکردی در عرصه پرداخت‌های خرد شهروندی دارد.

    مدیرعامل سازمان فاوا شهرداری مشهد درادامه با اشاره به جایگاه مشهد در میان شهرهای هوشمند جهان افزود: به عنوان اولین کلان شهر کشور، شاخص های هوشمندی را استحصا کرده و با تایید ITU در بخش مقدماتی شهرهای هوشمند جهان پذیرفته شده ایم و به عنوان کاندیدای شهرهای هوشمند 2021جهان مطرح هستیم. این همکاری های بین المللی سبب شد که روز گذشته نیز فرصت سخنرانی ویژه به شهردار مشهد در در مجمع بین المللی مجازی "تحول دیجیتال شهرها و جوامع" جهت معرفی دستاوردهای مشهد در حوزه هوشمندسازی داده شود

    

   رجائیان به پروژه های خاص اجراشده در شهر مشهد نیز اشاره کرد و افزود: چندی پیش پروژه «سیمپ» که مرتبط با جمع آوری زباله های خشک شهروندان می باشد، در مسابقه بین المللی WEGO2020 در بخش شهرهای پایدار موفق به کسب مدال نقره شد که افتخاری ویژه برای کشورمان محسوب می گردد.

    

    

   تعداد بازدید: 181
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,277,456
تعداد بازدید امروز : 354
تعداد بازدید دیروز : 797
آخرین به روزرسانی : 10:34  1400/11/04
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد