تماس با ماصفحه اصلی
سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد
   
  • بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 150
   کد: 208493
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۹/۰۹/۱۹
   با هدف رفع نگرانی روانی شهروندان از گسترش دکل‌های مخابراتی

   طرح ساماندهی دکل‌های مخابراتی در مسیر رشد

   در راستای رفع نگرانی روانی شهروندان از گسترش سایت های مخابراتی، شهرداری مشهد چند سالی است که بحث تجمیع و جلوگیری از گسترش دکل‌های مخابراتی در شهر مشهد را در پیش گرفته است، کاری که سایر کشورهای پیشرفته دنیا آن را انجام داده‌اند یا در حال انجام آن هستند.
   طرح ساماندهی دکل‌های مخابراتی در مسیر رشد

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، انقلاب صنعتی اول با مهار انرژی بخار و مکانیزه کردن صنعت نساجی در بریتانیا و در اواخر قرن هجدهم آغاز شد. انقلاب صنعتی دوم نیز تقریبا یک قرن پس از انقلاب صنعتی اول و با خط مونتاژ متحرکی که هنری فورد، موسس کارخانه فورد موتور ایجاد کرد، آغاز و در اوایل قرن بیستم به اوج رسید و براین اساس کارخانه‌ها توانستند با ایجاد خطوط مونتاژ، محصولات خود را به‌صورت انبوه تولید و به قیمت ارزان به بازار عرضه کنند. انقلاب صنعتی سوم که در سال ۱۹۷۰ آغاز شد، انقلاب دیجیتال نام داشت و از الکترونیک و فناوری اطلاعات در فرآیندهای تولید استفاده کرد. ما انسان‌ها در طول دهه‌های اخیر ماشین‌های بیشتری را برای انجام برخی امور مرتبط با صنعت به کار گرفته‌ایم. انجام امور به‌وسیله‌ی ماشین‌ها و با نظارت انسان و سپس حرکت به سمت انجام کارها به‌ وسیله‌ی کامپیوترها و بدون دخالت ما، همان چیزی است که اکنون تحت عنوان چهارمین انقلاب صنعتی شناخته می‌شود.

   تعارض تکنولوژی جدید با محیط و زیستگاه بشر

   همزمان با پیشرفت های علمی بشر و دستیابی به عرصه های نوین و پیشرفته در عصر کنونی، نحوه استفاده از تکنولوژی های مختلف در زندگی روزمره یکی از دل مشغولی های بشر عصر حاضر بوده است. یکی از تکنولوژی های مورد استفاده و شاید به نوعی مهم ترین آن ها، پیشرفت بشر در حوزه فناوری دیجیتال و بهره مندی از ان در حیطه ارتباطات است. یکی از مسایل مهمی که همواره مورد توجه بوده، تعارض تکنولوژی جدید با محیط و زیستگاه بشر است که با پدید آمدن زندگی شهری ایجاد و تا کنون ادامه دارد. در این میان تکنولوژی ارتباطات نیز از این امر مستثنی نبوده و در کنار فراهم آوردن مزایا و تسهیلات بسیار برای زندگی نوین شهری، آثار سوء و خرابی هایی را نیز برای محیط زیست بشر فراهم آورده است.

   به موازات گسترش شبکه تلفن همراه در کشور طی دو دهه اخیر، تعداد دکلهای مخابراتی نیز به شکل روز افزون در شهرها، خصوصا کلانشهرها افزایش یافته است. گسترش ارتباطات به واسطه گسترش شبکههای موبایل گرچه موجب ایجاد امکانات و بهرهمندی شهروندان از مزایای آن شده است اما در سویی دیگر به واسطه فقدان نظارت و خلا قانونی در زمینه کنترل توسعه شبکه موبایل، احداث غیر اصولی دکلهای مخابراتی موجب ایجاد آلودگی بصری و به هم ریختگی مبلمان شهری شده است.

    در موارد معدودی نیز به واسطه استقرار دکل مخابراتی در فضاهای غیر استاندارد، ایمنی و سلامت ساکنین همجوار دکلها به مخاطره افتاده است. تعدد دکلهای مخابراتی هر اپراتور عمدتاً به دلیل تاکید آن اپراتور به تکمیل پوشش آنتن دهی در شهرها بوده و تا حدودی غیر قابل اجتناب است اما اینکه هر اپراتور دکل خاص و انحصاری خود را در سطح شهر نصب کند، کاملاً غیر ضروری است. در کشورهای پیشرفته جهت کاستن از معایب تعدد دکلهای مخابراتی، متولیان امور شهری و قانون گذاران حوزه ارتباطات سیار

   تعداد بازدید: 150
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
مجموع بازدیدها : 7,277,444
تعداد بازدید امروز : 342
تعداد بازدید دیروز : 797
آخرین به روزرسانی : 10:34  1400/11/04
آدرس :

بلوار معلم- نبش معلم یک

تلفن :05131296464
فاکس :05136090502
رایانامه :fava@mashhad.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد انجام میگردد